Felszínes és képmutató támogatás és természetesen ez a törvény szembe megy, az Eu-ban érvényben levő szabadkereskedelmi normával, de ez már apróság itt minálunk, keleten.
Az kormány szereptévesztésben van. Nem fogja fel, hogy neki mi is lenne a feladata ezen a téren. Semmiképp nem a törvény erejével való kényszergetés, főleg nem olyan helyzetben amikor a hazai termékek, a hazai termelőkkel együtt erősen versenyképtelenek a megnyitott piacok előtt. A piacot lehet szabályozni de nem megerőszakolni. Egy törvénnyel nem lehet mindenki torkán lenyomni a hazait, csak azért mert a mienk. Nem fog működni.
Ami működne - de valószínűleg nem prioritás, nincs pénz rá, mert nem hoz közvetlenül behajtható hasznot -, az a hazai feldolgozóipar támogatása. A hazai élelmiszer-feldolgozás és termelés befektetéseinek támogatása lenne erre a legmegfelelőbb eszköz. Mini feldolgozók támogatása tradicionális termékek gyártása esetében, hűtőházak, raktárak építésének, értékesítési szövetkezetek létesítésének a segítése lenne erre megoldás. Összességében ezek az eszközök szolgálnának arra, hogy a hazai szektor versenyképesebb lehessen, és utána felvehesse a versenyt a szabadon hagyott piacon.
Mert a piacot nem a Román állam fogja tudni befolyásolni, ez egy aberáció, ez a törvénytervezet hamarosan lecseng mint sok más hasonló és el lesz felejtve a nagy segítség, a piac mondja meg, hogy mi az ami versenyképes és mi az ami nem. Mellesleg semmi értelme nincs akár a szupermarketek kényszerítgetésének, akár a vásárlók rábeszélésének, hogy hazai és hagyományos terméket vásároljanak. Ez a fogyasztói és piaci igény már rég megfogalmazódott, már rég a vásárlók preferenciái között van, azt is mondhatjuk, hogy lassan már trenddé vált. A probléma inkább ott van, hogy nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű és minőségű ilyen hagyományos termék, amit az üzletek forgalmazhatnának. A kínálati oldal lemaradt, támogatás, segítség és befektetések hiányában nem tud elegendő, a tisztasági és higiéniai körülményeknek megfelelő terméket előállítani.
Ezért fordulhatnak elő sajnos olyan esetek is, hogy a forgalmasabb turisztikai helyeken elég sok átverés történik. Mindent eladnak hagyományos terméknek, még az import árút is, újracsomagolva. Saját tapasztalat, hogy a Fogarasokban a Bâlea tónál vásároltam „hazai” füstölt szalonnát, amin felfedeztem, hogy a füstölés alatt átütött az import EU-s árú logója.
Tehát a kereslet megvolna, sőt, megfelelő árú hiányában még át is verhető egy darabig. Hosszú távon pedig mi hazaiak veszítűnk. Az import német szalonna profitál a nekünk szóló címke alatt is.
Persze a helyes út, a helyes támogatás az nehezebb és költségesebb, és a Román államnak eszébe sincs, hogy reális segítséget nyújtson, csak politizál. Hosszú távon, ha kereslet van, akkor pedig bíztos ki is fog töltődni a piaci rés kínálattal, ha nem mi töltjük ki akkor a külföldi termelő fektet be és csinál itt termelőegységet és gyártja és árulja majd a hazai terméket hagyományos recept alapján.
Erről nekem a már kissebb sztárrá nőtt környékbeli polgármester jut eszembe, akihez mikor támogatásért folyamodtak egy helyi kulturális rendezvény szervezői, akkor széles mosollyal azt mondta, hogy ő erkölcsileg támogatja a rendezvényt, de cserébe szeretne beszédet mondani a megnyitón.
VálaszTörlés