2015. január 14., szerda

A tudatos vásárlásról II. (a helyit vagy az olcsóbbat?)

A helyit promováljuk vagy az olcsóbbat?
A legtöbb ember nem a legolcsóbb árucikkeket vásárolja. Általában hajlandóak vagyunk többet fizetni a jónak tartott áruért.

A vásárlók azon „bizonytalan” kétharmada, akiket foglalkoztat a termékek helyi jellege, ökológiai hatása, etikus származása stb. éppen az a kritikus közösség, akiket támogathatunk az értékeik szerinti vásárlásban. Ők információkat igényelnének, döntéseikben őket kell segíteni. Ha ezen a téren a kereskedő/márkatulajdonos kudarcot vall, megtörik a kereslet és kínálat összekapcsolódása.
Ha a vállalatok számára nem jelent piaci előnyt pl. az ökológiai értelemben megbízható cikkek eladása, nem sok értelmet látnak majd, hogy változtassanak előállítási és szállítási módszereiken. Azaz romlanak termékeink, vásárlásaink minősége és az árelőny egy idő után nem ellensúlyozza a minőségi romlást. Ez bizalmatlanságot szül a márkával szemben, elindul egy lefele tartó spirál.

Tehát, fontos szerepe van kereskedőnek, márkatulajdonosnak és a vásárlóknak egyaránt a tudatos vásárlási döntések sorozatának meghozatalánál. Mondhatnánk azt is, hogy ez egy csapatmunka. Ehhez kell - ugyancsak tudatosan - felnőni, és a tudatos magatartás fiziológiájának ismerete segitségével a piaci versenyben egy kereskedő/márkatulajdonosnak helytállni. A kereskedő/márkatulajdonos szerepe, hogy konkrétan segítse és ne összezavarja a vásárlót döntéseiben, még ha ez utobbi rövid távon előnyt is jelentene számára. Nem csak elméletileg szajkózni a tudatosságot, hanem tenni is a tudatos döntések megkönnyítéséért.

Vakvágány
A helyi jelleg preferálása tulajdonképpen a tudatos vásárlás egy vetülete. Azonban egy sajátos vetülete, mivel itt jelentkezik egy plusz érzelmi szál a vásárlás során. A helyi jelleghez a vásárló automatikusan, a termék minőségétől függetlenül egy érzelmi szálat társít. Amennyiben a kereskedő/márkatulajdonos ezt kihasználva, gyengébb minőséget akar bújtatva eladni, úgy a bizalom megbomlik. Létrejöhet egy védekező reflex, egy bizalmatlanság, mindennel szemben, amit „helyiként” próbálnak eladni.

Az érzelmi húrok pengetésének nem szabad megkerülnie a minőségi, tudatos döntés elősegítését. Ellenkezőleg, a helyi márka – vásárló szimbiózisa felborul, a kapcsolat minőségi fejlődése vakvágányra kerül.

2015. január 1., csütörtök

A tudatos vásárlásról I. (a helyi és drágább vs. olcsó termékek)



A helyi termékek vásárlásának fontosságával mindenki egyetért, gyakran hangoztatjuk, igyekszünk a helyi termelő portékáját vásárolni. Tudatosítottuk a helyi termékek előnyeit, és tudatosan próbálunk vásárolni. Az már egy érdekes kérdés, hogy ez ténylegesen, milyen mértékben sikerül. 

A tudatos vásárlásról
Nem vásárolunk annyira tudatosan, mint amennyire gondolnánk. Felmérések szerint a lakosság mintegy 80 százaléka tudatos vásárlónak tartja magát, azonban hasonló felmérések alapján ez a tudatosság a vásárlásokban jóval kisebb arányban jelentkezik. A 80 százalékkal szemben csak mintegy 10 százalékunk vásárlási magatartásában mutatozik ez a tudatosság. Nem mindig döntünk a szándékunknak megfelelően. A szándék és az eredmény közötti meglepően nagy különbség mögött az áll, hogy többségünk számára a vásárlás inkább egy érzelmi és kevésbé egy kognitív folyamat. Ott állunk a polcok előtt, sokszáz impulzus ér, miközben túlságosan igénybe vesznek döntéseink, a sok információ elborít, egy idő után feladjuk és érzelmi alapon döntünk, azaz kevésbé tudatosan.

A helyi jelleg, csakúgy mint a környezetbarát jellemző megítélése, egy kognitív feladat, plusz megerőltetést jelent a vásárlási információ-ködben. Ezt a feladatot tudjuk nehezen, és csak részlegesen elvégezni vásárlásaink folyamán. Ezért csal az emlékezetünk, habár tudatosnak tartjuk magunkat, vagy azok szeretnénk lenni, ezt a magatartásunkat sokszor csak nagy nehézségek árán tudjuk gyakorolni.

A kérdés tehát nem az, hogy tudatosan akarunk-e vásárolni, hanem, hogy tudunk-e ?
A vásárlók mintegy kétharmada, döntései tekintetében csak feltételesen tudatos. Megvan benne a tudatos vásárlói magatartás, de szüksége van a vásárlás környezeti impulzusaira, hogy ezek a helyes irányba mozdítsák el. A figyelmes vásárlás előkészítése, a helyes döntési környezet megteremtése, nagymértékben a kereskedő/márkatulajdonos feladata. Nem mindegy, hogy a szupermarket kiemel- letisztít- és rávezet bizonyos információkra, segít azokra felfigyelni, lehetővé teszi a részletesebb tájékoztatást, segíti a termékösszehasonlításokat vagy csak összezavar.

A megfelelő eszközökkel egy kereskedő/márkatulajdonos nagymértékben hozzájárulhat a tudatosabb márkaválasztáshoz. A létrejött tudatos vásárlás után a fogyasztó márkahűsége fokozódik, és sokkal nagyobb valószínűséggel fogja a következő alkalommal ugyanazt a terméket vásárolni. Minél többet tudunk arról, hogy honnan származik az ételünk, a ruházatunk, a megvásárolt termékeink, annál egyszerűbb lesz olyan vásárlási döntéseket hoznunk, amelyek összhangban vannak a lelkiismeretünkkel.

Az árelőny vadászat transz-állapota 
A tudatos választás elősegítése tehát kölcsönös érdek, úgy a vásárló, mint a kereskedő/márkatulajdonos szempontjából. A probléma megoldása viszont nem egyszerű. Ha a kereskedő/márkatulajdonos az árelőny vadászat transz-állapotát felhasználva, csak a vásárló pillanatnyi igényét tartja szem előtt, akkor létrejön egy nagyon rövid távú árelőny, de nem jön létre mélyebb kötődés sem a márkával, sem a kereskedővel szemben. A kereskedővel még talán, de az is csak addig, amíg az árelőnyt rendszeresen biztosítani tudja. Mihelyt ez megszűnik, megy tovább a vadászat, és megy tovább a vásárló, oda, ahol a jobb árat megtalálja. Tehát nem alakul ki márkahűség sem a márka sem a kereskedő irányába.

Az árelőny nem minden! Annak ellenére, hogy a csapból is az folyik. Értéket kell kínálni és arra rávezetni a vásárlót, de mindenképpen megkönnyíteni, segíteni a tudatos döntésben. Nem könnyü dolog, de megéri. Egy tudatos vásárló márkahűsége lényegesen nagyobb, és nem elhanyagolható az sem, hogy terjeszti meggyőződését, promoválja választását, a terméket, sőt még a vásárlási szokásait is!
..........
(a folytatásban a  helyi promoválásáról és arról, hogy mi tekinthető vakvágánynak)