Mitől van ez? Mi benne a racionalitás?
2011. március 28., hétfő
Mitől van borsos ára az éttermekben felszolgált bornak?(megfejtés feltéve!)
Talán mindenki tapasztalta már, hogy a vendéglátó ipari egységek bevett árképzése, hogy a szeszes italokra általában, de különösen a minőségi borokra jóval nagyobb százalékot alkalmaznak, mint általában az egyéb termékeikre. Magyarán az éttermekben jóval drágábbak az italok, mint a kereskedelemben, az alkalmazott árrés gyakran meghaladja a 100%-ot, míg ugyanitt a különböző ételekre, fogásokra alkalmazott hozzáadott értékek, jóval alacsonyabbak.
2011. március 25., péntek
Az angol gyep és a Hargita(2)
A hasonlatunkhoz visszatérve, az angol gyeppel, kezd látszani, hogy nyírják a füvet. És ez egy nagyon, nagyon jó dolog. Előbbre mutat, és annál több, mint amit az éves fejlődés jelent. Több, mert túljutottak egy ponton, amikor tapasztalhatták, hogy tanulni lehet „fűnyírás” közben és méghozzá sokat. Saját maguk mondják, hogy rá kellett jöjjenek dolgokra, ki kellett tapasztalják, hogy mi hogyan működik és mi a dolgok gyakorlati technikája, buktatói. Saját hibájukból tanulnak, de nem baj, annál maradandóbb a tanulság.
Hasznos abból a szempontból is, hogy egy nagyon jó példa a régióban és reméljük, hogy mintaként szolgálhat a tucatnyi sípálya-működtetőnek, akik ugyanannyira kezdők, és ugyanolyan akadályokkal szembesülnek a fejlesztéseik során.
2011. március 23., szerda
2011. március 22., kedd
Egy hónap után...
Egy gondolat, annak szabadságáról:
“Ahol mindenki egyformán gondolkodik, ott senki sem gondolkodhat valami sokat.”
Gondoltam bevágom, köszönetként azért, a valamivel több mint 500 kattintásért, amivel díjaztátok az első hónap gondolatait.
“Ahol mindenki egyformán gondolkodik, ott senki sem gondolkodhat valami sokat.”
Gondoltam bevágom, köszönetként azért, a valamivel több mint 500 kattintásért, amivel díjaztátok az első hónap gondolatait.
2011. március 21., hétfő
Az angol gyep és a Hargita(1)
Gondolom mindenki hallotta már azt az anekdotát, miszerint atyánkfiai angol gyepet szeretnénk. Meg is szerzik hozzá a fűmagot, receptet, technológiát, elültetik azt ahogy kell, és várják, hogy nőjön. Az eredmény pedig lehangoló, a gyep nem az igazi, nem olyan egyenletes, nem olyan zöld, mint az angoloké. Számon kérően hívják a tengerentúlikat, érdeklődnek, mi lehet a hiba oka? Mire az angolok visszakérdeznek: Nyírjátok rendszeresen? Mióta? Egy éve? Hmm. Akkor talán ez lehet a különbség oka – állapítják meg az angolok – mivel mi, a sajátunkat már kétszáz éve nyírjuk.
2011. március 19., szombat
A gyáva nyúl taktikája
Most elszakadok a szűkebb közgazdasági témától, egy kicsit taglalom az Arábiai eseményeket. Muszáj beszéljek a napjainkban zajló arab forradalmakról, mert számomra nagyon felháborító ami történik. A nyugati világhatalmak képmutatásáról és tehetetlenségéről beszélek.
A témát gondolom, nem kell felvezetnem, hisz mindenki tudja, mi történik a Földközi tenger túloldalán.
2011. március 18., péntek
Rábeszélőgépek
Az erőszakos eladóktól rettegek. Sajnos előfordul, hogy nem megyek be egy üzletbe, csak azért mert nem szeretem, ha egy mindenre elszánt eladó rábeszéléseit kell mindegyre hárítanom. A mi kis városunkban is előfordul a jelenség, a baráti körben már vicc tárgyát is képezi. Az „oda ne menj be, mert nem szabadulsz” típusú címkézés már általános, egyes üzletek kapcsán.
A napokban felhív egyik kollegám, hogy ezt meg kell írd, tavaszi akció volt, elmentünk a közszájon forgó szaküzletbe, aztán történetesen nem vásároltunk semmit, de alig akartak elengedni, alig tudtunk szabadulni.
2011. március 15., kedd
Tanácsok autóvásárláshoz
Egy kedves barátom számára gyűjtöttem csokorba egy-két ügynöki fogást, amiről jó ha tudunk autóvásárláskor. A barátomról annyit, hogy mint mindannyian ilyenkor - nagyobb értékű befektetés esetén - körültekintő és óvatos. Kikérte a véleményem a német autókról, a franciákról, beszéltünk a különböző kategóriák előnyeiről, hátrányairól, felszereltségről stb. szóval mindenről, ami az autókkal kapcsolatos. Remélem még mielőtt megérkezne az első autószalonhoz elolvassa az alább összegyűjtött ügynöki praktikákat.
Eladási ügynöki praktikák
Mindennek az alapja az automatikus viselkedésminták. Egy bonyolult környezetben élünk, ahol rá vagyunk utalva a sztereotip viselkedésre. Gondoljunk csak bele, hányszor használjuk a „drágább jobb” vagy a „szakemberre hallgatni jó” típusú ökölszabályokat. Ez az, amit nagyon jól ismernek az eladási ügynökök, és ha nincsenek határozott opcióid egy vásárlásnál, akkor könnyen megvezethetnek.
2011. március 14., hétfő
Az ország fele feketézik
Egy újabb világbanki felmérés látott napvilágot. A jelentés szerint Románia aktív lakóságának 45% - a nem fizet semmiféle adót az államnak, vagy csak részlegesen teljesíti adókötelezettségeit. Ehhez képest Csehországban és Lengyelországban ez az adat csak 15%. A jelenség azért is veri ki a biztosítékot, mert sokkal szegényebb országokat is magunk mögé utasítunk a feketézésben, mint pl. Moldva köztársaság, vagy Örményország.
2011. március 13., vasárnap
Quo Vadis?
Merre megyünk? Talán igy tönkre. Legalábbis nem a gazdaságosságot és az ésszerűséget mintázzák az útűgy megoldásai. A fehérre meszelt beton kilométerköveket vastagabb minőségű, nyomtatott fóliákkal vonták be. Elgondolkodhatunk rajta, hogy minek tudható be ez az újítás, és azon is - ahogy az eredményeket elnézzük -, hogy nem volna-e jobb elővenni a régi sablonokat és a hagyományos módón festeni újra az egészet.
2011. március 10., csütörtök
Brókerek(tanítómese)
Két bróker sétál a Wall Street – en. Beszélgetnek, mire az egyik észrevesz a sarkon egy kupac kutyaszart és gondolja egy kicsit ugratja vele a kollégáját: - Fogadjunk nem mered megenni, 100 $ -ért! Az ugratás hatásos, a bróker kolléga megeszi a kutyaszart 100 $-ért és mennek tovább. Egy kis idő múlva meg amaz szólal meg egy másik rakás kutya kaki láttán, hogy ő sem hiszi, hogy a másik megtenné ugyanazt amit ő potom 100 $-ért megtett. Nosza emez is megembereli magát és természetesen bepofázza az ürüléket. Sétálnak tovább, mire egy kis idő múlva felsejlik egyikükben a felismerés és így szól:
2011. március 8., kedd
Olaj-politika
Érdekes, az olaj körül forog és minket is érinthet az üzemanyagáron keresztűl.
http://bit.ly/fJZFgT
Kinek nincs türelme végigolvasni a cikket, a helyzet számunkra - nagyon leegyszerűsítve - a következő:
- Az idén még megnézhetjük a Bahrein - i formula 1-es futamot, de már nem kocsikázhatunk a saját autónkal.
:|
http://bit.ly/fJZFgT
Kinek nincs türelme végigolvasni a cikket, a helyzet számunkra - nagyon leegyszerűsítve - a következő:
- Az idén még megnézhetjük a Bahrein - i formula 1-es futamot, de már nem kocsikázhatunk a saját autónkal.
:|
2011. március 7., hétfő
Parkoló rendszer a „cityben”
Kis városunkban most a fizetéses parkolás bevezetése van napirenden. Elsejétől bevezették, megvolt a felzúdulás, a hangos többség ellene, a csendes kisebbség (köztük jómagam is) pedig mellette érvelgetett. Az ellenzők tábora megkérdőjelezte a pénzszedés jogosságát, lopásnak, csalásnak és egy újabb adónak kiabálta ki az új fizetéses parkolási rendszert. Az még hagyján, hogy mit ért a pórnép a közjavak teóriáiból - mert nem sokat, az biztos - de megértjük a hangoskodást, a szokás hatalom, nincs többé ingyen ebéd és ez fáj, hát uram bocsá’. Na de még messze nincs vége a bulinak. Itt van a másik szereplő, a kivitelező hivatal, és máris kezdődik a bénázás.
2011. március 4., péntek
Az elköteleződés csapdája
A minap egy ismerős panaszkodott, hogy nem nagyon érti a könyvkiadók viselkedését, fel nem tudja fogni, hogy évről évre ugyanazt a hibát követik el sorozatosan. Az ismerősöm ugyanis egy kis könyvesboltot működtet és azt a jelenséget fedezte fel, hogy évvégenként, az ajándékozási szezon kezdetekor hiány keletkezik a legkelendőbb meséskönyvekből. Panaszkodik, hogy sosem tud eleget készletezni és ez természetesen nagyon zavarja. Sokkal többet tudna eladni belőlük, de ez a furcsa jelenség mindig gúzsba köti.
2011. március 3., csütörtök
A világ fejlődésének korlátai
Ime néhány makróadat a világ fejlődésének dinamikájáról.
Elrettentő jövőkép de valós ha a jelenlegi folyamatok nem mérséklődnek.
Allítólag Gandhi megmondta...
http://www.project-syndicate.org/commentary/sachs175/English
Elrettentő jövőkép de valós ha a jelenlegi folyamatok nem mérséklődnek.
Allítólag Gandhi megmondta...
http://www.project-syndicate.org/commentary/sachs175/English
2011. március 2., szerda
Közösségi hálók
http://www.kovasboguta.com/
Az egyiptomi forradalmi közösségi háló gráfja. A kék pontok az angol nyelvű, a piros pedig az arab nyelvű fontosabb twitterezőket ábrázolja. A szociális háló túlélésének kulcseleme, hogy a két tábor közötti kétnyelvű twitterező csoport(lila szin) fenn tudta tartani az információáramlást akkor is amikor az állam az internetet lekapcsolta.
nice :)
2011. március 1., kedd
A relatív előnyök
Két menedzser sétál az erdőben amikor egyszer csak eléjük toppan egy medve. Már-már menekülésre fogják mire az egyikük lerúgja a lakkcipőjét, lázasan kezd keresni a táskájában, előhúz egy sportcipőt és gyorsan felhúzza azt. A kollégája elképedve nézi, hogy mit csinál, aztán gúnyosan megjegyzi:
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)